Ne dieta, ale změna

…je trvalé řešení potíží s nadváhou. Již dříve jsem psala o souvislostech mezi psychikou a stavem našeho těla. Tentokrát bych chtěla toto téma pojmout více prakticky.

Řadu let pracuji v oblasti výživy a zdraví. Během posledních šesti let jsem se setkala se stovkami lidí, kteří měli jeden společný problém  – nadváhu. Téměř všichni mí klienti měli v prvním měsíci spolupráce pěkné výsledky na cestě za svým snem o štíhlé postavě, a přesto jen docela malé procento těchto lidí cíle dosáhlo a ještě menší procento udělalo trvalou životní změnu a váhu si udrželo.

To mě vedlo k hlubokému přemýšlení o tom proč. Došlo mi, že jakékoli řešení stravy, pohybu či dalších vnějších faktorů, bez toho, aby se člověk podíval dovnitř, je málo účinné a někdy dokonce i zbytečné. Pokud je problém na úrovni těla, znamená to, že je také v hlavě. Hlava je příčina, tělo následek. Pokud  řeším pouze tělo, čili důsledek, je to málo. Naše tělo nám nese poselství, které se ale více než těla týká mysli, nitra, duše. Nemá smysl pouze potlačovat příznaky, v tomto případě nadváhu řešit „dietou“. Má smysl se ptát, co mi chce mé tělo říct a co potřebuje k tomu, aby, když pochopím jeho poselství, se zase uvedlo do stavu rovnováhy, tedy ideální váhy.

Napadá mě příklad s prasklou pumpou u chladiče mého zeleného auta Delfína. Stále se přehřívalo a já stále dolévala chybějící vodu a voda stále vytékala.  Nemělo smysl ji dolévat (Ačkoli jsem to dělala vytrvale několik dní 🙂 ), byla prasklá pumpa. V servise pumpu spravili, dolili vodu a už nevytekla.

Když tělo tloustne, je to jako ta vytékající voda…Když ji pouze dolévám (diety) a ona stále vytéká (váha se vrací), je třeba se podívat, co je za tím (…a konečně spravit pumpu).

Úprava stravy je na cestě za zdravím těla důležitá, ale pouze ta nestačí. Je třeba udělat trvalou změnu v postoji k sobě či k něčemu okolo nás.  Mluvím o transformaci čili změně, která je úplná a vychází zevnitř, z přestavby postoje a myšlení.

Jestli Vás téma zaujalo a chcete více nahlédnout do příčin nadváhy či jiné nerovnováhy těla, zvu Vás na přednášku, která se koná 20. listopadu  v 17:30 hod v kavárně Foto Café v Jindřichově Hradci 🙂